Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

The One 

merhaba kanka
Emekli
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
1,690
Tepkime puanı
2,323
Puanları
117
Konum
Ankara
Web sitesi
bozkurthackteam.com
Sosyal medya uzmanı kimdir?

  • Sosyal medya uzmanı, marka ya da isim bilinirliğini arttırmak, pazarlama faaliyetlerini geliştirmek ve satışları arttırmak için strateji planlama, uygulama ve izlemekle sorumludur.
  • Başka bir deyişle sosyal medya uzmanı; belli bir tecrübe ve donanıma sahip olan, kısıtlı argümanla kurum ya da markanıza maksimum fayda kazandıran kişidir. Sosyal medya uzmanı elindeki materyalleri en iyi ve kendine özgü bir şekilde kullanmakla sorumludur.
  • Sosyal medya uzmanlığı meslek haline dönüşü dünyada 2000’li yılların başında gelirken Türkiye’de ise 2010’dan sonra ismini duyurmaya ve 2015’ten sonrada herkes tarafından bilinir bir duruma gelmişti. Özellikle her geçen gün teknolojinin baş döndüren hızlı gelişimi ile şirketlerin bu konudaki ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte daha ileri seviyelere gelmiştir.Sosyal Medya Uzmanı hangi özelliklere sahip olmalıdır?
  • Sosyal medya uzmanı ekip çalışmasına yatkın, teslim tarihine uygun çalışan ve görevlerini yerine getirebilecek sorumluluğa sahip olmalıdır.
  • Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip olmalı yani iletişim becerisi kuvvetli olmalıdır. Markalarla sık sık telefon ya da mail aracılığı ile iletişimde olacağı için, iş hayatında yazışma tekniklerine, telefonda etkili iletişime hakim olmak zorundadır.
  • Krizi yönetebilecek beceri ve yetkinliğe sahip olmalıdır. Kriz anlarında nasıl davranması gerektiğinin bilincine sahip olması mesleği için hayati öneme sahiptir.
  • Yabancı dil bilgisi önemli özelliklerden biridir. Hatta en fazla aranan özellik olduğunu da söyleyebiliriz. Yabanı dil konusunda özellikle İngilizceye hakim olması ve devamlı bu alanda kendini güncellemesi gerekmektedir.
  • Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeli, özellikle yeniliklerin markalara uyarlanabilmesi ve gündemde kalmayı becermesi gerekmektedir. Dijital gündemi ve popüler güncellemeleri devamlı takipte kalması gerekir.
  • Zaman yönetimini iyi ve planlı yapabilmesi gerekmektedir. Çünkü sosyal medya uzmanın birçok işle aynı anda uğraşması söz konusu olmaktadır. Bunun içinde ancak planlı bir zaman yönetimi ile bunun üstesinden gelinebilir.
Eline sağlık, konuya hide, etiket eklendi iyi forumlar :)